Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький сказав, що Польща не пов’язує воєнні репарації за Другу світову війну з відмовою Німеччини від будівництва газопроводу Nord Stream 2. «Обидва питання дуже важливі для Польщі», - наголосив очільник польського уряду на хвилях Радіо Щецін.
На думку прем’єра та водночас міністра фінансів та розвитку, газопровід між Росією і Німеччиною може усунути з газового ринку партнера Польщі Україну, однак він дуже небезпечний і для самої Варшави. Прем’єр-міністр підкреслив, що цей проект дуже тісно пов’язує Німеччину з Росією і може наразити Польщу на цінову диктатуру з боку Росії. У зв’язку з цим добре, що у Свіноуйсті побудований LPG-термінал, - додав Моравєцький.
Нещодавно західноєвропейські мас-медіа писали, що Німеччина може відмовитися від ідеї будівництва газопроводу в обмін на відмову Польщі від репарацій за втрати під час Другої світової війни. За словами очільника уряду, ці два питання не можна об’єднувати. Прем’єр сказав, що Польща не отримала відповідних репарацій, жодного справжнього відшкодування на відміну від країн, які постраждали значно менше. А тому, на його дуку, ця тема має повернутися у порядок денний польсько-німецьких перемовин.
Під час Другої світової війни Польща втратила декілька мільйонів громадян, понад 3 мільйони поляків примусово працювали на ІІІ Рейх та німецькі компанії, було знищено та пограбовано багато промислових об’єктів, а також великі колекції творів мистецтва і культурних благ. Підрахунок збитків та німецьких зобов’язань триває. Вони можуть становити понад 1 трлн євро. Натомість газопровід Nord Stream 2 коштуватиме 10 млрд. євро.
Прем’єр Матеуш Моравєцький також сказав, що Польща очікує на прийняття рішення про запуск 7 статті і не буде цим здивована. Вже у середу, 20 грудня, Європейська комісія запустить проти Польщі 7 статтю Договору про Євросоюз. За словами чиновників у ЄС, Польща порушила засади верховенства права.
Очільник польського уряду наголосив на хвилях Радіо Щецін, що Польща, як повноправний член ЄС, не мусить просити дозволу для проведення реформ. Матеуш Моравєцький відзначив, що не просив також не запускати 7 статтю, оскільки Польща - це не патент у Європі. «Нікого не просимо про те, би вони погоджувалися на реформу нами судової системи», - зазначив прем’єр.
Матеуш Моравєцький додав, що під час перемовин з президентом Еммануелем Макроном він нагадав йому, що у Франції через 15 років після Другої світової війни було проведено подібну реформу судової систему, яку створив колабораціоністський з фашистами уряд Віші. Прем’єр Польщі сказав, що президент Франції зрозумів це порівняння.
IAR/Т.А.