Заступник голови Парламентської асамблеї Ради Європи та очільник польської делегації Влодзімєж Бернацький повідомив, що у п’ятницю зустрінеться з головою клубу Права і справедливості Ришардом Терлецьким у справі повного і безсанкційного повернення Росії права голосу в ПАРЄ та рішення польської делегації покинути засідання Асамблеї.
Нагадаємо, у зв’язку з цим рішення у середу делегації шести держав: Польщі, Естонії, Литви, Латвії, України, Грузії та один словацький депутат покинули засідання ПАРЄ. Як заявив Бернацький, делегації, покидаючи засідання, поінформували Асамблею, що повертаються у свої країни, аби провести консультації зі своїми політичними колами, урядами та дипломатичними відомствами.
Зазначимо, що заступник міністра закордонних справ Польщі Шимон Шинковський вель Сенк, оцінюючи рішення Парламентської асамблеї Ради Європи про повне і безсанкційне повернення Росії права голосу у цій організації, висловив думку, що «немає доказів того, що такі методи щодо Росії є ефективними».
«Польські делегати правильно визнали, що нічого не змінилося у ситуації порушення міжнародного права Росією у Криму, що було основною причиною призупинення можливості участі Росії у ПАРЄ. Оскільки нічого не змінилося, то й не мало бути скасування цієї санкції», - наголосив він в ефірі TVP Info.
На його погляд, «доброю звісткою було би те, що Росія припиняє порушувати міжнародне право».
«Це зрозуміле очікування, з яким виступаємо не тільки ми, але й ряд держав, і у мене склалося враження, що німецька дипломатія не припинила виступати із цією вимогою. Тому немає причин висловлювати радість», - підкреслив він. За його словами, надії, що повернення Росії права голосу в ПАРЄ приведе до того, що «вона закінчить війну в Україні» та «поверне владу в Криму у руки України» є «марними».
Водночас речник польського уряду Пьотр Мюллєр, коментуючи повернення повноважень у повному обсязі російській делегації у ПАРЄ, наголосив, що позиція Варшави є чіткою. «Це, звісно, погана інформація. (…) Ця ситуація на рівні Ради Європи – відрізняймо її від Європейського Союзу, бо Рада Європи не є органом ЄС - це негативний сигнал з погляду міжнародної справедливості, оскільки росіяни напали на суверенну країну Україна і про це треба чітко та голосно говорити», - наголосив він.
В ефірі телеканалу TVP речник уряду сказав, що це голосування показує «лицемірство представників деяких європейських країн, котрі говорять про демократичні принципи, що потрібно дбати про суверенітет країн, а водночас державу, котра вторглася до суверенної держави, в Україну, нині повертають до Ради Європи», - зауважив Мюллєр. «Цього не повинно бути», - наголосив він.
Мюллєр, коментуючи голосування в ПАРЄ, ствердив, що потрібно теж брати до уваги економічні інтереси деяких держав. «Не приховуймо – сильне російське лобі у багатьох євросоюзних державах теж існує, у зв’язку з цим я вважаю, що ці дії, на жаль, принесли такі наслідки, але я радий, що на рівні ЄС, у Європейській раді ми успішно відстояли продовження економічних санкцій, тому що це той ефект, що відчуває Росія», - сказав він.
«Із подивом та сумом» сприйняв повернення Росії права голосу в ПАРЄ очільник кабінету прем’єр-міністра Польщі Марек Суський. «Росія не демонструє, що є державою, яка демократизується, ми знаємо, що відбувається у Грузії, в Україні і в Чечні», - зазначив він.
«Але Німеччина веде бізнес з Росією, будуючи трубопроводи, транспортуючи газ, у тих компаніях потім працевлаштовуються високі німецькі чиновники. Анґела Меркель стверджує, що це тільки і виключно бізнес», - зауважив польський політик.
«Ми бачимо, що Росія використовує сировину як інструмент експансії не тільки економічної, але й певного політичного тиску. Ми пояснюємо це у Європі, але деякі держави не хочуть це помічати», - заявив очільник політичного кабінету прем’єра Польщі.
PAP/Т.А.