Польські солдати та офіцери несуть службу не тільки на терені своєї країни, а й у складі миротворчих та стабілізаційних міжнародних місій. З 2002 року польський контингент знаходиться в Афганістані. Зараз у його складі 1800 військовослужбовців.
Восени поляки вже в 14-й раз у складі військової місії НАТО поїдуть до Афганістану. На початку це була невелика група зі 100 чоловік, зараз у складі польських підрозділів в афганській провінції Ґазні служать майже 1800 військових. Нещодавно польський уряд звернувся до президента Броніслава Коморовського з проханням продовжити термін перебування місії в Афганістані до квітня 2014-го року.
Ще перед початком операції «Тривала свобода», яку Сполучені Штати Америки та їхні союзники планували з кінця 2001-го року, аналітики прогнозували, що Афганістан стане для НАТО тим, чим став В'єтнам для США 50 років тому: місією, котра не мала шансів на успіх. Лукаш Кулеса з Польського інституту міжнародних відносин вважає, що скепсис був виправданий:
- Напевно, занадто оптимістичними виявилися прогнози, які передбачали, що силами НАТО вдасться перемогти талібських повстанців та терористів з Аль-Каїди, а також побудувати в Афганістані добре функціонуючу державу західного зразка. В Афганістані досі триває війна. Уряд та урядові сили безпеки практично щоденно мусять боротися з угрупуваннями талібів. Що стосується справності державного апарату, то тут теж є проблеми, в першу чергу - корупція, яка сягає найвищих сфер влади. Тому не можемо вважати місію НАТО успішною. Натомість, вдалося закласти підвалини для функціонування Афганістану як цілісної держави з центральною владою. Вдалося створити афганську армію та сили безпеки, котрі і на папері, і в дії є доволі ефективними. Вони вже фактично перейняли від західних союзників відповідальність за країну. Але чи Афганістан має шанс на мир та стабільність – це залежить не від країн-учасниць НАТО. Це залежить від компетенцій кабульського уряду та сил безпеки.
Як зазначає Лукаш Кулеса, характер польської місії в Афганістані з 2002-го року змінювався кілька разів. Корпус дислокувався у Кабулі, Кандагарі, Пактії, Мазір-і-Шаріф. Зараз праця польських військових зосереджена в одному регіоні:
- Поляки присутні в Афганістані фактично від самого початку операції, котра була розгорнута США та їх союзниками по НАТО у відповідь на терористичні атаки 11 вересня 2001 року. Перші кілька років Польща відправляла відносно невеликий контингент, котрий діяв в аеропорту Кабула. У 2007 році, коли НАТО переглянуло план місії, збільшилася кількість польських військових. Тоді поляки взяли на себе відповідальність за безпеку у провінції Ґазні. Цю функцію польський контингент виконує і сьогодні. У період найбільш широкої участі Польщі в операції в Афганістані там служили 2500 вояків. Зараз кількість учасників є меншою, до того ж змінюється характер місії. Це вже, в першу чергу, не миротворча місія, а проект консультацій та тренінгів для афганських сил безпеки. Польські військові вже провели кілька серій тренінгів для афганських відділів поліції, армії, спеціальних загонів.
На відміну від американських та британських військових, польський контингент менше брав участь у невійськового компоненті місії, - каже експерт з Польського інституту міжнародних відносин
- Якщо говорити про цивільну складову місії, то це слабкий пункт нашого перебування в Афганістані. Польський уряд найбільше грошей призначив на фінансування саме тренінгів для поліції та афганських збройних сил. Польща не була дуже ініціативною в наданні гуманітарної допомоги та співпраці з мирним населенням, тут ми лише долучалися до американських програм. З іншого боку, США, природно, мають більше фінансування для цих цілей. Але за оцінкою НАТО та уряду у Кабулі провінція Ґазні добре підготовлена до передання повного контролю афганській стороні. Це успіх наших солдатів та офіцерів. Але ціна цього успіху - це життя та здоров’я польських військових та цивільних працівників. Цю жертву Польща склала, аби мешканці Афганістану мали більше шансів на безпечне та мирне життя.
Саме на цивільному компоненті місії планують робити акцент польські збройні сили в Афганістані цієї осені та наступного року. Як наголошує майор Юліта Міровська, прес-секретар Операційного командування польських Збройних сил, вже зараз характер місії змінюється зі стабілізаційного на дорадчо-підтримуючий:
- Ми створюємо для місцевого населення можливості, аби вони самостійно дбали про цю землю, про своє суспільство. Окрім того, ми зараз залучені до програми відбудови цивільної адміністрації та системи початкової освіти.
За планами НАТО, польський контингент, як і решта західних підрозділів, має залишити Афганістан у 2014-му році. Однак, як зазначає майор Міровська, ця дата ще може бути змінена:
- Є така інформація, що частина військ НАТО може залишатися в Афганістані у якості тренерів та консультантів. Подібно як американці зробили це в Іраку. Але чи так станеться – наразі можемо висловлювати тільки припущення. Такі рішення приймаються виключно на засаді міжнародних домовленостей. Якщо афганський уряд звернеться до НАТО з проханням продовжити термін перебування частини військ у країні, то не виключаю, що так станеться.
За даними міністерства національної оборони Польщі, від початку операції в Афганістані до 1 вересня 2010 року постраждали та були поранені понад 450 польських військовослужбовців та цивільних працівників. Солдати, які служили у складі контингенту. Отримують спеціальну відзнаку «Зірка Афганістану». Польська військова місія в Афганістані знайшла своє відображення й у масовій культурі: головний герой популярного серіалу «Призначений» Тадеуш Краль, якого грає Пйотр Адамчик, за сценарієм за кілька років до дії у фільмі проходив службу в Афганістані і через його помилку американські військові здійснили напад на цивільних осіб. А у фантастичній повісті www.1939.com.pl вигаданий батальйон полковника Ґробіцького мав вирушити до Афганістану, натомість внаслідок експериментів американських техніків перенісся у часі на момент початку Другої Світової війни.
Олена Бабакова/Polskie Radio dla Zagranicy/IAR