Тема закордонної політики Польщі не належала до першопланових під час цієї парламентської кампанії. Загалом, політики Права і справедливості практично не коментували ситуацію в Україні чи відносини з Росією. Жодного разу не прозвучали слова, що курс на Сході, який останніми роками обрав уряд Громадянської платформи, буде суттєво переглянутий.
Під час теледебатів, які відбулися 20 жовтня, лідерка ПіС Беата Шидло у відповідь на запитання про політику щодо Росії заявила, що ключем до безпеки Польщі є її обороноздатність.
«Обов’язковою має стати засада говорити одним голосом, а отже, потрібною є співпраця президента та уряду. Треба будувати сильну позицію в регіоні та шукати союзників там, де вони можуть нам допомогти. Треба робити усе, аби наша роль в тих організаціях, членами яких ми є, була сильною, і щоб панувало розуміння, що наша безпека є також безпекою Європи», – сказала Шидло.
Одночасно, Шидло поділилася думкою, що позиція Польщі в ЄС не є аж такою сильною. Свідченням цього є хоча б підписання за спиною Варшави угоди між Берліном та Москвою про будівництво другої гілки газопроводу «Північний потік». Лідерка ПіС визнала, що властиве функціонування в ЄС це захист своїх економічних інтересів, як це роблять німці та французи.
Загалом, Шидло вважає, що для ведення польської закордонної політики потрібні мир та злагода всередині держави, адже «поляки хочуть жити з гідністю». Найбільшими викликами, які стоять перед Польщею на закордонній арені, Шидло вважає імміграційну кризу в ЄС та відносини з Росією.
«Ми хочемо, аби Росія була економічним партнером, але зараз це передусім противник», – це слова лідерки ПіС.
Експерти прогнозують, що за часів правління ПіС Польща зблизиться з країнами Вишеградської четвірки: Чехією, Угорщиною та Словаччиною, з якими Варшаву об’єднує скептичне ставлення до брюссельських сценаріїв розв’язання імміграційної кризи шляхом запровадження квот.
Існує певна небезпека охолодження стосунків з Німеччиною. І Беата Шидло, і лідер ПіС Ярослав Качинський багато разів повторювали, що польсько-німецьке партнерство не завжди було корисне для Польщі і Варшава мусить більше дбати про свої інтереси.
З ідей, які можуть зацікавити українців: ПіС постулює створення окремого міністерства енергетики. Воно має сприяти ліпшому розвитку державної та приватної частини сектора. Загалом, партія зацікавлена продовжувати курс на диверсифікацію поставок енергоресурсів до Польщі, що означатиме зменшення ролі Ґазпрому на польському ринку.
О.Б.