Logo Polskiego Radia
Print

Trwa IV Europejski Kongres Gospodarczy

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 14.05.2012 18:49
  • Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach.mp3
Przez trzy kolejne dni w Katowicach najważniejsze postaci polskiej i europejskiej sceny naukowej, biznesowej i politycznej będą debatować nad kształtem europejskiej gospodarki.
Barbara Kudrycka, Janusz Lewandowski i Waldemar Pawlak podczas IV Europejskiego Kongresu GospodarczegoBarbara Kudrycka, Janusz Lewandowski i Waldemar Pawlak podczas IV Europejskiego Kongresu Gospodarczegofoto: materiały prasowe

Liczne debaty, spotkania, wydarzenia towarzyszące, w których weźmie udział około sześć tys. gości z całego globu sprawią, że już po raz czwarty stolica Górnego Śląska stanie się gospodarczym centrum Europy. Więcej w dźwiękowej relacji Józefa Wyciska.

Politycy nie spekulują

W Katowicach rozmawiano m.in. przyszłości Europy, szczególnie o przyszłości finansowej krajów na skraju bankructwa. Nie ma alternatywnych scenariuszy dla Grecji - powiedział komisarz Janusz Lewandowski, który jest jednym z gości Czwartego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dodał, że realizowany jest scenariusz utrzymywania Grecji w strefie euro, a spekulowanie na temat innych wariantów to przywilej rynków, ale nie polityków.

Zdaniem komisarza politycy powinni pracować na rzecz scenariusza zakładającego utrzymanie Grecji - pod pewnymi warunkami - w Unii Europejskiej. Jak dodał Janusz Lewandowski - wszystko w tej chwili pozostaje w rękach Greków, a Unia czeka na rozwój wydarzeń. Komisarz mówi, że komisja czeka na wyniki czerwcowych wyborów w Grecji.

Podatek na rzecz nauki

W Katowicach rozmawiano także o przyszłości polskiej nauki i jej możliwościach współpracy z biznesem. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracuje nad stworzeniem możliwości przekazywania 1 procenta podatku CIT na rzecz nauki. Jak poinformowała minister Barbara Kudrycka - dobrowolny odpis może pojawić się w 2013 roku.

Resort proponuje, by przedsiębiorcy mogli dobrowolnie odpisywać 1 procent podatku. Środki z tego źródła przekazywane byłyby na rzecz wybranej jednostki naukowej. Barbara Kudrycka zaznaczyła, że pomysł znalazł uznanie Ministerstwa Finansów.
Minister Kudrycka przedstawiła projekt w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Mówiła, że to aktywność uczelni i instytutów naukowych zdecyduje o tym, na ile powszechna stanie się praktyka przekazywania jednego procenta podatku na rzecz nauki.

IAR/kg

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt