Logo Polskiego Radia
Print

"Obudź się Polsko"

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 29.09.2012 18:11
Związkowcy z Solidarności, słuchacze Radia Maryja, obrońcy życia, sympatycy ugrupowań prawicowych biorą udział w Warszawie w marszu pod hasłem "Obudź się Polsko".
Foto: Rafał Guz/PAP

Uczestnicy marszu spotkali się na Placu Trzech Krzyży. Po mszy pochód ruszył pod Zamek Królewski. Przed godziną 17.00 pierwsi uczestnicy marszu pojawili się na Placu Zamkowym.

Różne środowiska, które zgromadziły się dziś w Warszawie łączy przede wszystkim protest przeciwko polityce rządu Donalda Tuska oraz przeciwko łamaniu prawa do wolności słowa i zgromadzeń.

Związkowcy Solidarności główny nacisk kładą na postulaty socjalne: podwyższenia płacy minimalnej, zniesienie ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego oraz ograniczenie umów śmieciowych i innych patologii rynku pracy.

Obrońcy życia - jak informuje Polska Federacja Ruchów Obrony Życia - idą "w proteście przeciwko antyspołecznej polityce rządu, która objawia się między innymi jawnym lekceważeniem potrzeb polskiej rodziny".

Sympatycy Radia Maryja i Telewizji Trwam protestują z kolei przeciwko dyskryminacji tych mediów podczas konkursu na miejsce na multipleksie cyfrowym. W marszu biorą też udział politycy partii opozycyjnych: PiS-u i Solidarnej Polski.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej na Placu Trzech Krzyży ksiądz Walenty Królak mówił, że dzisiejsza Eucharystia nawiązuje do tradycji Mszy za Ojczyznę, które celebrował błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Ksiądz Królak przypomniał, że demokracja bez Boga ma w sobie coś demonicznego, dlatego należy upominać się o wartości w życiu publicznym.

Po zakończeniu Mszy świętej głos zabrał ojciec Tadeusz Rydzyk. Dyrektor Radia Maryja poświęcił dużo miejsca krytyce sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce. Wytknął między innymi rządzącym prześladowanie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Zachęcał zgromadzonych do pracy nad samym sobą, do formacji młodych ludzi. Ksiądz Rydzyk mówił też o potrzebie samoorganizacji. Tworzenie nowych wspólnot, organizacji, to jego zdaniem jeden z najważniejszych czynników decydujących o życiu społecznym.

Organizatorzy manifestacji zapowiadali, że weźmie w niej udział około 100 tysięcy osób.

IAR/KG

Related stories
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt