Rząd przyjął projekt reformy emerytalnej
PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski
20.04.2012 19:30
Od 2013 roku stopniowo będzie zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn.
fot. PAP/Radek Pietruszka
Rząd przyjął ostateczny kształt projektów ustaw, których efektem będzie podwyższenie wieku emerytalnego i ograniczenie przywilejów służb mundurowych.
Od 2013 roku stopniowo będzie zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn - docelowo będziemy pracować do 67 roku życia. Z każdym kolejnym rokiem będziemy pracować dłużej, czyli docelowo 67 lat kobiety osiągną w 2040 roku, a mężczyźni w 2020 roku. Nowe regulacje objęłyby kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 roku i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 roku. Oznacza to, że do 67 roku życia będą pracować kobiety mające dzisiaj 38 lat.
Jednocześnie wprowadzona zostanie możliwość przejścia na emeryturę częściową. Dotyczy to osób, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. Na częściową emeryturę kobiety będą mogły przejść po ukończeniu 62 lat, a mężczyźni po ukończeniu 65 lat. Do tego będzie konieczny staż ubezpieczeniowy: dla kobiet - co najmniej 35 lat, dla mężczyzn - co najmniej 40 lat.
Prawo do częściowej emerytury rolniczej przysługiwałoby również ubezpieczonym rolnikom.
Rząd przyjął też przepisy reformujące system zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych. Zachowano w nim dotychczasową zasadę, że funkcjonariusze i żołnierze zawodowi będą nabywać prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, ale zmieniono długość stażu służby i wiek przejścia na emeryturę.
Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku. Aby przejść na emeryturę trzeba będzie spełnić łącznie dwa warunki: skończyć 55 lat i przepracować 25 lat. Obecnie nabycie praw emerytalnych nie zależy od wieku, wystarczy jedynie 15 lat stażu pracy. Nowe propozycje zmierzają do wydłużenia okresu służby o 10 lat i wprowadzają obowiązek ukończenia 55 lat.
Zgodnie z projektem nowelizacji, emerytura będzie wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru po 25 latach służby i wzrastać ma o 3 proc. za każdy kolejny rok służby. Maksymalny wymiar emerytury nie będzie mógł przekroczyć 75 proc. podstawy.
Podstawę wymiaru emerytury mundurowej ma stanowić średnie uposażenie z 10 wybranych lat służby.
IAR/MS