Logo Polskiego Radia
Print

Wolność także w mediach

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 12.05.2012 17:12
Polscy dziennikarze i eksperci uczą swoich kolegów z Birmy, jak pracują wolne media w demokratycznym kraju.
Pokojowy, antyrządowy protest w Birmie (05.10.2007 r.)Pokojowy, antyrządowy protest w Birmie (05.10.2007 r.)foto: Earth/Wikimedia Commons

35 birmańskich dziennikarzy i aktywistów bierze udział w trwających w Rangunie warsztatach, zorganizowanych przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz organizację Wspólnota Demokracji.

W zajęciach biorą udział zarówno dziennikarze, którzy pracowali w mediach za czasów wojskowej dyktatury jak i osoby, które dopiero zaczynają pracę. Wszyscy chcą nauczyć się, jak tworzyć wolne i niezależne od władz media. „Dzisiaj mamy już mniej restrykcji niż 2 lata temu. Media internetowe nie są już objęte cenzurą, a Facebook jest bardzo popularny. Ale gazety wciąż mają nad sobą cenzorów“ - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem dziennikarka i reportażystka Mon Mon Myat.

Warsztaty to część polskiej pomocy rozwojowej prowadzonej przez MSZ i programu dzielenia się doświadczeniami polskich przemian z 1989 roku. „Przede wszystkim chcemy im zaproponować sposób myślenia, który jest potrzebny w krytycznym momencie zmiany systemowej. Birma jest teraz na kilka sekund przed tą zmianą. Można to porównać do sytuacji w Polsce z 1 czerwca 1989 roku” - podkreśla dyrektor wykonawczy Wspólnoty Demokracji Bronisław Misztal. Warsztaty zostały zorganizowane na prośbę liderki birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi. Uczestniczyła ona w pierwszym i drugim dniu wykładów i ma wziąć udział w podsumowaniu zajęć w poniedziałek. W warsztatach bierze udział także specjalny wysłannik Polskiego Radia do Birmy, Wojciech Cegielski.

IAR/kg


Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt