Польські газети найбільше пишуть про заборонені Росією яблука, про можливе вторгнення російських підрозділів на українську територію та про те, як з польської точки зору виглядає російсько-українська війна.
Так, головний редактор журналу «Do Rzeczy» Павел Лісіцький зокрема, стверджує, що ситуація виглядає недобре. Найкращий сценарій – українці виганяють сепаратистів зі своєї території і завдяки допомозі Заходу та власним силам країна стає на ноги, а Росія погоджується з поразкою і «зализує» рани, - може не здійснитися. Як вважає, Лісіцький, путінська влада (як за царських часів) задля свого укріплення потребує потужної держави. Росіяни готові зносити бідність, злидні, готові погодитися з обмеженнями свобод, лише б тільки мати почуття сили.
«Видно, що Москва ніколи не сприймала Україну як реальний, самостійний суб’єкт. Україна була незалежна номінально, практично вона мала залишатися у сфері впливів Кремля. Тому так тяжко обом сторонам досягти порозуміння. Накладення санкцій на Росію, показує, що Захід не погоджуватиметься з політикою доконаних фактів. Однак, чи справді громадяни Євросоюзу готові гинути за Україну? Чи якась держава ЄС готова вислати туди власну армію, знаючи, що це пов’язано з ризиком вплутання у збройний конфлікт? Я не бачу бажаючих. Путін чудово це усвідомлює. Він знає, що в подальшій перспективі санкції можуть призвести до радикального послаблення російської економіки, але в короткотерміновій перспективі перевага на його боці. І я відчуваю, що росіяни пробачать йому агресивну політику, але вони не вибачать демонстрації слабкості. Що ж, виглядає це справді погано», - робить висновок журнал «Do Rzeczy».
Польські понеділкові видання багато уваги присвятили тому, що минулої п’ятниці російські війська могли увійти на територію України під виглядом «гуманітарної місії». «Gazeta Wyborcza», тижневик «Wprost» та інші ЗМІ наголошують, що «Разом з черговими успіхами Української армії, зростає правдоподібність російської інтервенції у Донбасі». «Президент Барак Обама заявив, що коли російські війська увійдуть в Україну, то США сприйматимуть Росію як Північну Корею», - додає «Gazeta Wyborcza». Публіцист Мирослав Чех пише: «Американський президент кілька днів тому заявив, - «поки що» він не бачить потреби доозброювати українців, бо їхні збройні сили дадуть собі раду із заколотом у Донбасі. «Поки що» не виключає, що коли б Путін, все ж таки, послав бойові армійські частини у Донбас, то українці отримали б американську зброю», - читаємо у виданні «Gazeta Wyborcza».
Журнал «Wprost» ілюстровано описує краківську виставку «Я – крапля в океані. Мистецтво української революції». «Це мистецтво боротьби», - наголошує видання, - «Українські митці не мали такого сильного збудника з часів повалення Радянського Союзу. Лише натовпи протестуючих земляків на 20-градусному морозі сприяли тому, що митці вийшли на вулиці. І саме ці події часів Майдану надихнули творців на створення оригінальних робіт». Виставка «Я – крапля в океані. Мистецтво української революції» у краківському Музеї сучасного мистецтва триватиме до 19 жовтня.
В.П.