Logo Polskiego Radia
Print

Як поліпшити умови заробітчан?

PR dla Zagranicy
Volodymyr Priadko 20.07.2016 16:11
  • Piechota Yarema 20.07.16.mp3
Про це дебатували учасники симпозіуму „Легальна міграція – це шанс і виклик для польського ринку праці”
Легальна роботаЛегальна роботаВолодимир Прядко

У час, коли на польському ринку праці збільшується попит на працівників з України постала необхідність поглибленого аналізу цієї проблематики. Представники міністерств, бізнесу та консульських установ обговорили питання зростаючої потреби у працівниках з України, шанси і виклики польського ринку праці, роль сектора посередників, зміни і новелізацію законів.

У міністерстві сім’ї, праці та соціальної політики у Варшаві відбувся симпозіум під назвою „Легальна міграція – це шанс і виклик для польського ринку праці”. Організатори симпозіуму навіть не сподівалися такої кількості прибулих з багатьох куточків Польщі і України зацікавлених проблематикою заробітчан. Виступів, дискусій і суперечок протягом дня було багато, тому я вирішив звернутися до головного організатора.

Триває
Триває симпозіум Легальна міграція – це шанс і виклик для польського ринку праці


Голова Польсько-української господарчої палати, екс-міністр економіки Польщі Яцек Пєхота наголосив на тенденціях переміщення працівників зі Сходу на Захід в нашому регіоні Європі:

- Ця ситуація, перш за все, стосується країн Східної Європи, нових членів Європейського Союзу, з яких багато громадян виїхало на заробітки до Західної Європи. Внаслідок цього у Польщі відкрився величезний ринок праці. Польща – це ж 50% потенціалу останнього великого розширення Євросоюзу 2004 року. Тож, з одного боку, еміграція поляків на Захід, з другого боку польська економіка, яка розвивається, плюс все більша потреба нових працівників, малооптимістична демографічна ситуація в Польщі, все це показує потребу в працівниках.
Разом з тим, ми маємо в Польщі корисні для українських громадян умови праці, роботі за кордоном сприяє також девальвація гривні, українцям вигідно отримувати, наприклад, злоті і витрачати їх в Україні. Ми, поляки, до членства в ЄС також переживали подібні процеси, - каже Яцек Пєхота.

Співрозмовник наголошує, що трудова міграція з України до Польщі, поки що, посилюється:

- Минулого року, з боку польських роботдавців, зареєстровано майже 800 тисяч заявок на зарубіжних працівників, - саме вони становлять підставу для в’їздної візи, а більшість заявлених претендентів на робочі місця саме українці – 760 тисяч. До червня цього року зареєстровано вже 600 тисяч заявок, - майже стільки скільки за увесь минулий рік. Це означає, що процес посилюється, - каже Яцек Пєхота.

Голова Польсько-української господарчої палати наголосив також на змінах і новелізації закону про промоцію працевлаштування і установи ринку праці, які 2017 році вступлять в силу. Деякі з них впроваджуватимуться згідно з директивою Євросоюзу:

- Тут є дві сфери. Одна стосується європейської, так званої, сезонної директиви, щодо роботи сезонних працівників. Але, друга сфера стосується нашого дотеперішнього досвіду. Діюча система заявок з боку роботодавців, на жаль, стала причиною створення величезного корупційного ринку. Заявки роботодавців не реєструються на центральному рівні, тому консульства Польщі в Україні перевірити це не взмозі, тому вони й стали предметом другого обігу. Нам відомий випадок коли один власник овочевого кіоску, подав сто заявок на працевлаштування працівників з України. Можна здогадуватися, що він їх просто продавав. І таким чином, було створено другий обіг заявок на працевлаштування.
А нові правила, створені у Міністерстві родини, праці та соціальної політики, певно зупинять цю негативну практику. Ми лишень переживаємо чи встигатиме нова система отримання дозволів на працевлаштування в Центрах праці реагувати на потреби ринку. Маємо надію, що міністерство усвідомлює це і підсилить склад Центрів праці, - каже Яцек Пєхота.

Яцек Пєхота зауважує, що українські заробітчани прибувають до різних воєводств і зустріти їх можна в усій Польщі. Щодо структури працевлаштування, то все частіше потрібні кваліфіковані працівники, які затребувані у різних галузях. “Це вже не тільки сезонна робота чи будівництво і фізична праця. Все частіше потрібні експерти та фахівці”, - каже Яцек Пєхота. Організатор симпозіуму „Легальна міграція – це шанс і виклик для польського ринку праці”, Польсько-українська господарча палати з Варшави, має намір наступний захід присвятити візовій політиці. Яцек Пєхота говорить, що у цій справі також існують певні проблеми.

Експерт Оксана Ярема


У симпозіумі активну участь взяли представники фірм, які працюють з мігрантами з України. Так, фінансовий директор компанії Оксана Ярема віддавна добре знає і польський і український ринок праці, вона уважно слідкує, зокрема й, за статистичними даними та тенденціями у цій сфері...

Експерт
Експерт Оксана Ярема
Оксана Ярема віддавна добре знає і польський і український ринок праці, вона уважно слідкує, зокрема й, за статистичними даними та тенденціями у цій сфері...

Отже, тему українських працівників у Польщі, які успішно опановують місцевий ринок праці та проблеми, що необхідно вирішувати з прибулими з-над Дніпра та з польською бюрокартією, залишаються в фокусі нашої уваги.

Володимир Прядко

Print
Copyright © Polskie Radio S.A Про нас Контакти