Протягом травня Польща головуватиме у Раді безпеки ООН. За словами експерта Польського інституту міжнародних справ (PISM) Рафала Тарноґурського, дебати можуть бути емоційними, зокрема, у зв’язку з перенесенням посольства США в Ізраїлі з Тель-Авіва до Єрусалима та суперечкою довкола ядерної угоди з Іраном.
Експерт PISM назвав також інші проблеми, що стоять перед РБ ООН, нагадавши про ситуацію на Корейському півострові та анонсовану зустріч лідерів США і Північної Кореї Дональда Трампа та Кім Чен Ина.
Тарноґурський вважає головування в Польщі в РБ ООН не честю, позаяк головує у цьому органі по черзі кожен член Ради безпеки. На його думку, це скоріше відповідальність.
Коментуючи виступ міністра закордонних справ Польщі Яцека Чапутовича в ООН, Рафал Тарноґурський нагадав про названі очільником польської дипломатії пріоритети Польщі під час головування у травні. Йдеться, зокрема, про дотримання міжнародного права та становище цивільного населення у конфліктах.
«Це слід розуміти у контексті ситуації за східним кордоном Польщі, конфлікту в Україні та анексії Криму постійним членом Ради безпеки - Росією. Її дуже провокативна та жорстка політика, безумовно, вплине на діяльність Ради безпеки», - переконаний експерт.
Оскільки Російська Федерація головуватиме в РБ ООН після Польщі, щонайменше технічні контакти з цієї країною потрібно зберігати, - додав Тарноґурський.
Нагадаємо, 1 травня Польща, за ротаційним принципом, перейняла головування у Радбезі ООН. Дві основні теми Польщі – це дотримання міжнародного права та захист цивільних осіб у збройних конфліктах. Про це заявив польський міністр закордонних справ Яцек Чапутович.
«Це важливі питання для цілого міжнародного співтовариства, адже нині ми бачимо постійні порушення міжнародного права, особливо засади неагресії чи принципу невтручання у внутрішні справи інших держав, а також недотримання договорів», - наголосив очільник польської дипломатії.
«Я маю на увазі, серед іншого, дії Росії проти України. Міжнародне співтовариство повинно мати інструменти тиску на держави, котрі порушують міжнародне право», - наголосив Яцек Чапутович.
Також, на думку польського міністра, буде добре, якщо ООН допоможе врегулювати конфлікт на сході України, відправивши туди миротворчі сили.
«Тут важко домовитися, але робота триває (…). Польща є однією з найактивніших держав з цього питання, адже ситуація в Україні дуже важлива для безпеки нашої країни, також через наплив звідти біженців», - зазначив він.
PAP/Т.А.