Logo Polskiego Radia
Print

Wielki Piątek

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 05.04.2012 09:17
Katolicy wspominają Mękę i śmierć Chrystusa. Tego dnia obowiązuje ścisły post.
Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii ZebrzydowskiejMisterium Męki Pańskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiejfot. PAP/Jacek Bednarczyk

Dziś katolicy obchodzą Wielki Piątek. Wspominają Mękę i śmierć Chrystusa. Tego dnia obowiązuje ścisły post. W kościele odprawia się mszy świętej, lecz liturgię Słowa, podczas której jest czytany m.in. opis męki pańskiej. Po kazaniu następuje adoracja krzyża, podczas której kapłani i wierni całują rany Chrystusa. Jak wyjaśnia ks. Jacek Siekierski - rektor akademickiego kościoła św. Anny w Warszawie, Wielki Piątek to dla katolików dzień zadumy, wyciszenia, którego centralnym elementem jest krzyż Pański. Duchowny zaznacza, że tego dnia spoglądamy na krzyż jako symbol śmierci, ale też drzewo życia, bo życie każdego chrześcijanina związane jest z krzyżem. Jak dodaje, krzyż jest nie tylko symbolem śmierci, ale też symbolem mocy i zmartwychwstania.
Po adoracji krzyża Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim.

Misterium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Tłumy wiernych, biorą dziś udział w Misterium męki Pańskiej na dróżkach w Kalwarii Zebrzydowskiej. To najsłynniejsza droga krzyżowa w Polsce. Na całej jej trasie aktorzy-amatorzy odgrywają sceny z ewangelicznego opisu Męki Chrystusa.
Pielgrzymi w Kalwarii Zebrzydowskiej przechodzą 6-kilometrową drogę krzyżową. Pierwsza scena to poranny sąd u Kajfasza. Następnie słowo pasterskie do pątników wygłosi metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Później pielgrzymi przejdą na wzgórze ukrzyżowania. Tam około południa liturgię Wielkiego Piątku odprawi biskup Jan Szkodoń.
Misterie w Kalwarii Zebrzydowskiej należą do najstarszych i największych w Europie. Tradycja ich organizacji sięga XVII wieku. Co roku przyciągają około 100 tysięcy wiernych.
W związku z misteriami na drodze krajowej 52, między Wadowicami a Głogoczowem może dochodzić do utrudnień w ruchu. Większość tysięcy pątników do Kalwarii przyjedzie prywatnymi samochodami. Ruch w pobliżu klasztoru będzie zamknięty. Auta najlepiej zostawić w centrum Kalwarii a pod sanktuarium dojść już pieszo.

Noce konfesjonałów

Wierni, którzy na co dzień nie mają czasu na spowiedź, mogą zdać rachunek sumienia wielkopiątkowej nocy. "Noc konfesjonałów" - czyli całonocna spowiedź wielkanocna, odbedzie się w wielu parafiach w kraju.
Po raz pierwszy zostanie zorganizowana m.in. w kościele w największej dzielnicy Bydgoszczy - Fordonie. Tam całonocna spowiedź rozpocznie się dziś ( w Wielki Piątek) o 20-ej i potrwa do 8 rano w Wielką Sobotę.
"Chodzi o to, by także najbardziej zabieganym ludziom umożliwić duchowe przeżycie Świąt Wielkiej Nocy" - wyjaśnia bydgoski ksiądz Krzysztof Buchholtz.
Z kolei w Lublinie przygotowano broszurki w języku polskim i angielskim ze wskazówkami, dla osoby która chce skorzystać ze spowiedzi. W lokalnej archikatedrze dyżurować będą księża, z którymi przebywający w Lublinie cudzoziemcy będą mogli porozmawiać w swoim ojczystym języku. ( włoski, angielski, niemiecki, hiszpański)
Obecnie w akcji uczestniczy 80 kościołów, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Płocku, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. W niektórych kościołach nocną akcję spowiedzi zorganizowano już wcześniej, np. w Płocku odbyła się podczas ubiegłotygodniowych rekolekcji akademickich. W innych miastach rozpoczęła się wczoraj w nocy.

IAR/MS

Related stories
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt