Logo Polskiego Radia
Print

Wyrok ws. Katynia

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 16.04.2012 11:29
Rosja naruszyła artykuł 38. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka nie współpracując z Trybunałem w Strasburgu.
Nieśmiertelnik i medalik chrzcielny znalezione w KatyniuNieśmiertelnik i medalik chrzcielny znalezione w Katyniuźr. Wikipedia/Bundesarchiv Bild 183-B23992, Katyn

Rosja złamała podczas śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej artykuł 3. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zakazujący nieludzkiego i poniżającego traktowania. Tak orzekł Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
Werdykt ten dotyczy tylko najbliższych krewnych zamordowanych polskich oficerów. Trybunał orzekł, że Rosja złamała artykuł 3. Konwencji utajniając dokumenty ze śledztwa, nie wskazując miejsca pochówków zamordowanych oficerów i negując zbrodnię katyńską jako ustalony fakt historyczny.
Trybunał orzekł też, że Rosja naruszyła artykuł 38. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, nie współpracując z Trybunałem w Strasburgu. Chodzi o nienadesłanie wymaganych dokumentów, dotyczących zamknięcia w 2004 roku śledztwa w sprawie zbrodni. Z tego powodu Trybunał nie mógł ocenić, czy Rosja złamała artykuł 2. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka podczas śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Krewni oficerów, zamordowanych przez NKWD, powoływali się na artykuł 2, domagając się od Rosji wszczęcia skutecznego postępowania wyjaśniającego w sprawie zbrodni katyńskiej.
Skargę przeciwko Federacji Rosyjskiej złożyło w Trybunale w Strasburgu 15 polskich obywateli, krewnych ofiar zbrodni katyńskiej. Skarżący zarzucili Rosji dokonanie złej kwalifikacji prawnej zbrodni oraz nieustalenie i nieukaranie jej sprawców. Sam proces w Trybunale nie dotyczył winy i odpowiedzialności za zbrodnię, ale kwestii naruszania praw człowieka w trakcie śledztwa i w postępowaniu przed prokuraturą oraz przed sądami Federacji Rosyjskiej. Rodziny ofiar były oburzone zamknięciem śledztwa przez rosyjską prokuraturę w 2004 roku i utajnieniem większości dokumentacji procesowej.
Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny i skarga może zostać skierowana do rozpatrzenia przez Wielką Izbę Trybunału, w której zasiada siedemnastu sędziów

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt